PAST RECIPIENTS
Private Sector:
1988 Tobie Nathanson
1989 Robert Melville
1990 A. William Kany, Jr.
1991 Myra Van Fleet
1992 Conrad Crepeau
1993 Dennis Flaherty
1994 David Lowe
1995 Robert Provencher
1996 Andy Michaud
1997 Edward Caron
1998 Ester Emmons
1999 Rene Fredette
2000 John Wasileski
2001 Carrie Shaw
2002 Alan Nelson
2003 Joe Grondin
2004 Lou Chantigny
2005 Curtis & Sonya Gerry
2006 Wayne A. Sherman
2007 Kevin Savage
2008 Robert H. Begin
2009 Roland Eon
2010 Robert Nichols
2011 William Douglas Sanford
2012 John Andrews
2013 Paul Remmes
2014 Leo P. Menard, Jr.
2015  Leon Chick
2016 Andy Greif
2017 The Esther Residence
2018 Laurie Bruce
2019 Tammy Ackerman
 
Public Sector:
1988 Joan Susi
1989 Clayton Cartmill
1990 Dennis Dutremble
1991 Robert G.Dodge
1992 Debra Choroszy
1993 Ellen Dunton
1994 Bryce Milne
1995 Dr. Thomas H. Reynolds
1996 Rebecca Dyer
1997 Donna Dion
1998 Tom Lizotte
1999 William Soucy
2000 Roland “Ron” Michaud
2001 Carl J. Stasio, Jr.
2002 Dick Tryon
2003 Gen. Wallace H. Nutting
2004 William Johnson
2005 Mark Johnston
2006 Renee S. O’Neil
2007 Sherry Sabo
2008 Eric Cote
2009 Carl Walsh
2010 Senator Barry Hobbins
2011 Chief John Duross
2012 Jerry Lapierre
2013 Roger Beaupre
2014 Carlton D. Pendleton
2015  Michael Tremblay
2016  Alan Casavant
2017 Bill Paterson
2018 Robert F. MacKenzie
2019 Martha Jacques
 
Humanitarian:
1988 Richard Nason
1989 Dr. Andre Fortier
1990
1991
1992 Agnes Flaherty
1993
1994 Dr. Francis J. Kleeman
1995 Donald W. Charland
1996 Rita Riley, Dick Lagarde
1997 David Beattie
1998 Roger Coulombe
1999 Tony Gatti
2000 Ruth Anderson
2001 James Audiffred
2002 Mary’s Walk
2003 Roland Gagne
2004 Thomas Haley
2005 Leon Tranchemontagne
2006 Father Reynald Labarre
2007 David & Carolyn Flood
2008 Andy Greif
2009 Burton Howe
2010 Julie Villemaire
2011 Rick LaChance
2012 David Lowe
2013 Phillip Dennison
2014 Paul Deschambault
2015  Dennis P. Robillard
2016  James Godbout
2017 Jim McAllister
2018 Reverend Shirley Brown
2019 Elaine Fournier
 
Vocational Service Award:
2000 Carl Goodwin
2001 A. William Kany, Jr.
2002 Ron Gagnon
2003 Steven Foran
2004 Frank Paul
2005 Wayne Hapgood
2006 Dr. John Fitzsimmons
2007 Arthur R. Willey
2008 James McAllister
2009 James Godbout
2010 Denis Elie
2011 Mark Boissonneault
2012 Officer Jeffrey A. Cook
2013 Joseph Moreshead
2014 Marcel Bertrand
2015  Kenneth Crepeau
2016  Thornton Academy
2017  Biddeford City Council
2018  Kristy Kendrick
2019 Jeremy Ray
 
Goodwin Outstanding Service Award
2007 Carl and Earl Goodwin
2008 Richard Buffum
2009 David Lowe
2010 Robert Begin
2011 Roland M. Eon
2012 Roland P. Gagne
2013 Helene Plourde
2014 Julie Villemaire
2015 Jim McAllister
2016 Paul H. Deschambault
2017 Karen Chasse
2018 James Godbout
2019 Ronald Drouin
 
 
Sponsors