Register of Past District Governors

District 3

1915    George W Harris    Washington, DC

1916    Stewart C McFarland    Washington, Pa

1917    Harold N Rust    Wilkes Barre, Pa

District 6

1918    Fred O Blue    Charleston, WV

1919    Edwin C May    Pittsburgh, Pa

1920    Richard Aspinwall    Buckhannon, WV

1921    Roy Neville    Sharon, Pa

District 33

1922    Anthony W Smith Jr    Pittsburgh

1923    Fred Stover    Butler

1924    Emmett C Bailey    Oil City

1925    Wm Chas. Wallace    New Castle

1926    George T Bushanan    Indiana

1927    Charles F Uhl    Somerset

1928    Harry Whyel    Uniontown

1929    David E Thompson    Blairsville

1930    Bert H Smyers    Pittsburgh

1931    Harry White    Indiana

1932    Clifford Shafer    McKeesport

1933    Levi H Beeler    Grove City

1934    Albert T Smith    Johnstown

1935    W Franklin Harkey    Washington

1936    John M Pfeil    Swissvale

District 176

1937    F DeWitt Zuerner    Braddock

1938    Willard A Griffin    Brownsville

1939    Andrew T Benson    Pittsburgh

1940    Clarence B Nixon    Carnegie

1941    Bertram H Kenyon    Turtle Creek

1942    Ralph W Peacock    Canonsburg-Houston

1943    R Donald Yauch    Uniontown

1944    Neal G Mowry    Rochester

1945    Robert H Wilson    Pittsburgh

1946    H V Churchill    New Kensington

1947    Arthur C Manning    Wilkinsburg

1948    Raymond T Barnes    Brownsville

District 260

1949    Karl M Knapp    Pittsburgh

District 261

1950    Samuel F Powell    Johnstown

1951    L Robert Adams    Penn-Trafford

1952    Paul N Walker    California

1953    Harold V George    Johnstown

1954    Clarence E Ness    Republic

1955    David G Slear    Washington

1956    Thomas Malpass Jr    Belle Vernon

District 733

1957    Harry S Irvin    Uniontown

1958    H Andrew Horchner    Meyersdale

1959    David J Honsaker    Masontown

1960    John D Low    Washington

1961    John H Dunn    Uniontown

1962    Peter T Dumbauld    Somerset

1963    Charles C. Keller    California

Rotary International President 1987

1964    George W Gage    Johnstown

1965    James V Vance    Smithfield

1966    Merle A Beam    Windber

1967    James W Knecht    Meyersdale

1968    Eustace H Bane    Uniontown

1969    Robert F Nicely    Greensburg

1970    Arthur M Dawson    Johnstown

1971    Thomas F Lansberry    Somerset

1972    John G Alex    Uniontown

1973    Roy R Gillespie    Washington

1974    James A Fleming    Ligonier

1975    Eugene L Ghost    Connellsville

1976    Azel Meadows    Greensburg

1977    James L Dudley    Norwin

1978    Samuel R Morosco    Washington

1979    James D Walko    Murrysville-Export*

1980    Robert L Woodard    Indiana

1981    Albert Ferrari    Monongahela

1982    Bernard T Kelley    Brownsville

1983    Thomas G Milinovich    Waynesburg*

1984    Joseph C Duval    Ligonier

1985    Andrew G Uram    Washington*

1986    Lawrence L Dalla Betta Jeannette

1987    Harry L Callahan    Point Marion

1988    Stephen A Peters    Uniontown*

1989    Robert L. Blum    Mount Pleasant*

1990    John A Fiesta    Somerset*

District 7330

1991    Richard A Kovach    Latrobe*

1992    William L Kern    Greensburg*

1993    Theodore N Shaffer    Murrysville-Export*

1994    Robert A Hillberry    Washington*

1995    Ronald A Kikta    Ebensburg*

1996    Theodore C Shaffer    Point Marion

1997    Edward L. Olsavicky, Jr. Uniontown **

1998    Stephanie A. Urchick    Canonsburg-Houston*

1999    Harry Kaufman    Chestnut Ridge*

2000    Thomas C. Drewitz    Washington*

2001    George Wood    Mount Pleasant*

2002    Donna D. Vesely    Charleroi

2003    George J. Omiros    Chestnut Ridge*

2004    Thomas Uram    Washington*

2005    Colleen Wood    New Stanton-Youngwood*

2006    Leonard L. Brown    Washington*

2007    Gwendolyn Ridgley    Donora*

2008    Mary Berge    Johnstown*

2009    Frank Aiello      Norwin*    

2010    Walter Olshanski     Canonsburg-Houston*

2011    Jeannie Morrison    Norwin*

2012    Maria Fetock      Browsnville*

2013     Ron Aldom      Somerset*

2014     Mark Kessler     Latrobe*

2015     Matt Dowling    Connellsville*

2016     Pam Moore      Uniontown*

2017     Steve Arnowitz     Charleroi* 

* Active in the District, ** Active in District 7450