Past District Governors

Subpages
Related Pages
Links
Files
Photo Albums
 
 
District #2       District #7120    
1916-1917 Thomas K. Smith Syracuse    1991-1992 Roger Ressman Spencerport 
1917-1918 F.D. Van Amburgh New York City   1992-1993 Willis M. Butler  Ontario-Walworth 
        1993-1994 Edward J. Cullen  Watkins-Montour 
District #4                    1994-1995 Robert W. Hunt  Corning 
1918-1919 S. A. Luke Ottowa   1995-1996 Dr. Mahendra Shaw  Elmira Heights 
1919-1920 F.D.Eidbury Niagara Fall, NY   1996-1997 Harry K. Blaeser  Rochester 
1920-1921 H.G. Stanton Toronto   1997-1998 Ralph Kommer  Palymra-Macedon 
1921-1922 Hart Seeley Waverly   1998-1999 Charles S. Turner  Brighton 
        1999-2000 Robert P. Gaffney  Hornell 
District #28       2000-2001 John K. Best  Penfield 
1922-1923 William Cairus  Toronto    2001-2002 David E. Ryan  Watkins-Montour 
1923-1924 Edwin R. Weeks  Binghampton    2002-2003 Donald W. Alhart  Rochester 
1924-1925 Clarence B. Williams  Utica    2003-2004 Teresa E. Hall  Canandiagu 
1925-1926 Joseph S. Rogers  Quebec    2004-2005 Charles H. Clemens  Elmira Heights 
1926-1927 William Campbell  Rochester   2005-2006 ERic S. Parker  Perry 
        2006-2007 James Holden  Canandaigua 
District #27       2007-2008 John Hall  Fairport 
1926-1927 Joseph R. Hanley  Perry    2008-2009 Michael Leone  Irondequoit 
        2009-2010 Mark Wyse  Ontario-Walworth 
District#28       2010-2011 Jeffrey Krans  Penn Yan 
1927-1928 John J. Allen  Ottawa    2011-2012 Norma Madayag-Reilly  Newark 
1928-1929 Arthur Stiles  Owego    2012-2013 J. Gaven Hurely  Pittsford 
        2013-2014 Ellen Hughes Waterloo
District #27       2014-2015 Scott C. MacDonnell Clifton Springs
1928-1929 Robert C. Turnbull  Bath    2015-2016 William F. Gormont Greece
             
District#28            
1929-1930 John Nelson  Montreal         
1930-1931 Glydon H. Crocker  Cortland         
1931-1932 Donald A. Lewis  Brockville         
1932-1933 L. Dudley Field  Rochester         
1933-1934 William R. Allen  Montreal         
1934-1935 Boyd Little  Clifton Springs         
1935-1936 Frank Phillips  Ithaca         
1936-1937 Leland P. Hamilton  Oneonta         
             
District#171            
1937-1938 Phillip H. Huyuk  Kingston         
1938-1939 Harry E. Hovey  Geneva         
1939-1940 Walter A. Lindell  Elmira         
1940-1941 Dr. Arthur W. Smith  Rochester         
1941-1942 Clare C. Bateman  Dansville         
1942-1943 Frank Fisk  Canandaigua         
1943-1944 Floyd W. English  Corning         
1944-1945 Kenneth Oberle  Pittsford         
1945-1946 J. N. Norwood  Perry         
1946-1947 George S. Coburn  Perry         
1947-1948 LeRoy Collins  Rochester         
1948-1949 Dr. George Hucker  Geneva         
             
District#251            
1949-1950 Elmore Ayers  Clyde         
1950-1951 Vernon Ayers  Canandaigua         
1951-1952 Ivan R. Wood Mt. Morris         
1952-1953 Delevan W. Gates Watkins-Montour         
1953-1954 John E. Loveless  Clifton Springs         
1954-1955 Harry Sheppard  Elmira Heights         
1955-1956 Dr. Wesley Haines  Penn Yan         
1956-1957 Clarence L. Burton  Penfield         
             
District#712            
1957-1958 Raph Mason  Wolcott         
1958-1959 Walter E. Oakley  Corning         
1959-1960 Arthur E. Warren  Canandaigua         
1960-1961 Donald Merriam  Seneca Falls         
1961-1962 John F. Tobin  East Rochester         
1962-1963 W. Neil Marvin  Geneva         
1963-1964 John King  Rush-Henrietta         
1964-1965 Realto E. Cherne  Rochester         
1965-1966 G. Ronald Prescott  Perry         
1966-1967 Ray Simmons  Elmira         
1967-1968 Andrew F. Haynes  Fillmore         
1968-1969 Raymond E. Hughes  Canandaigua         
1969-1970 Richard H. Deane  Webster         
1970-1971 Leon H. Swarthout  Fillmore         
1971-1972 Milton C. Matthews  Brighton         
1972-1973 Charles J. Dittmar  Williamson         
1973-1974 Dr. Richard Hallstead  Canandaigua         
1974-1975 Rev. Lester J. Wilcox  Mt. Morris         
1975-1976 Milo E. VanHall  Hornell         
1976-1977 John H. Potter  Rochester         
1977-1978 Howard W. Smith  Clifton Springs         
1978-1979 Frank H. Shelansky Jr.  Canandiagua         
1979-1980 George C. Gold Jr.  Elmira         
1980-1981 Dr. Ernest W. Bodenstab  Wellsville         
1981-1982 R. Clinton Emery  Fairport         
1982-1983 Loris H. Conrad  Rochester         
1983-1984 Harry B. Cohn  Bath         
1984-1985 F. Howard Fischer  Canandiagua         
1985-1986 F. Howard Fischer  Canandaigua         
1986-1987 Dr. William A. Stirling  Sodus         
1987-1988 John E. Swett  Rochester         
1988-1989 Dr. William Grossman  Livonia         
1989-1990 James E. Wilkison  Brockport         
1990-1991 Joseph M. Berta  Geneva