Subpages
Related Pages
Links
Files
Photo Albums
 
Past District Governors
District 5080
 
*Herbert Clark                                   Trail BC                     47-48
*A.W. Carlson                                   Spokane WA               48-49
*Roscoe Sheller                                 Sunnyside WA            49-50
*H.D. Harrison                                  Nelson BC                  50-51
*S.H. Woodcock                                Coeur d’Alene ID         51-52
*E.A. Smith                                       Wenatchee WA           52-53
*Adolph Brown                                  Vernon BC                  53-54
*J.C. Jepson                                      Lewiston ID                54-55
*W. R. Green                                    Spokane WA               55-56
*J.H. Coventry                                   Nelson BC                  56-57
*A.D. Barre                                       Walla Walla WA          57-58
*R.C. McCartney                                Richland WA               58-59
*J.D. Loader                                      Trail BC                     59-60
*E.W. Van Tyen                                 Spokane WA               60-61
*W.S. Featherstone                            Wallace ID                 61-62
*G.T. McLaughlin                                Lewiston ID               62-63
*”Col.” Jack Winslett                           Spokane WA               63-64
*Al A. Fabro                                       Kimberley BC             64-65
*Harold Jackson                                 Walla Walla WA          65-66
*Greek Wells                                     Spokane WA               66-67
*Guy Guido                                         Castlegar BC               67-68
*J.C. Vipond                                      Trail BC                      68-69
*J. Gordon Giles                                 Kellogg ID                  69-70
*Norris Halvorson                               Pasco-Kennewick WA  70-71
*W.S. “Bill” Ramsay                            Nelson BC                  71-72
*Paul Troeh                                       Walla Walla WA          72-73
*Joe Cavender                                   Spokane WA               73-74
*C.R. “Cliff” Barley                             Cranbrook BC             74-75
*Wm “Bill” Beachner                          Richland WA               75-76
*Robert “Bob” Small                           Spokane WA               76-77
*E.V. “Ernie” McGauley                       Rossland BC               77-78
B.L. “Bill” Van Hoozer                         Spokane WA               78-79
*R.H. “Bob” Shreve                            Moscow ID                 79-80
*Allan Speers                                    Creston BC                  80-81
*Richard “Dick” Burley                        Walla Walla WA          81-82
*Francis “Frank” Schadegg                 Cheney WA                 82-83
*G. Rex McMeekin                             Trail BC                      83-84
*E. B. “Gene” Bronson                       Spokane WA                84-85
*Lynn B. Richmond                            Lewiston ID                 85-86
*John A. Swift                                   Kimberley BC               86-87
*Kenneth “Ken” Phillips                      Colville WA                  87-88
*Merritt Jensen                                 Pullman WA                 88-89
*Richard “Dick” Nelson                      Beaver Valley BC          89-90
*Gene Frank                                     Walla Walla WA           90-91
William Mitchell-Banks                       Creston BC                  91-92
*Clarke H. Burnham                            Orofino ID                   92-93
*Glen A. Yake                                   Spokane ID                  93-94
*Russell “Russ” Daggett                       Invermere BC              94-95
*Dale G. Buell                                   Colville WA                  95-96
William “Bill” Hiatt                             Spokane WA                 96-97
*Ron Ross                                          Castlegar BC                97-98
Robert A. De Lorenzo                         Richland WA                98-99
Jim Colvin                                          Columbia Center WA    99-00
Jim Chiu                                              Cranbrook BC              00-01
*Mike Berg                                        Nelson BC                   01-02
John Brewer                                      Pullman WA                 02-03
Doug Evans                                       Grand Forks BC            03-04
Lloyd Gray                                         Spokane 21                  04-05
Sandra Roberts                                  Kimberley BC               05-06
Tom Halazon                                 Columbia Center WA     06-07
Elizabeth Cytra                                   Trail BC                       07-08
Allan Davis                                    Cranbrook Sunrise BC      08-09
Arlan Gadeken                                   Kennewick WA             09-10
Sandy Wade                         Spokane Valley Sunrise WA      10-11
Rampur Viswanath                             Richland WA                11-12
Michelle Lee                                       Colville WA                  12-13
Robert (Bob)Carroll                            Deer Park WA             13-14
Norman McCarvell                              Nelson BC                   14-15
Mike Dalessi                                      Spokane WA                15-16
 
*(deceased)
 
 

District 5080 Honors the surviving partners of Past District Governors

 
Jan Buell                                Colville                         1995-96
Penny Burley                          Walla Walla                  1981-82
Libby Nelson                           Beaver Valley               1989-90
Buddy Ramsay                        Nelson                         1971-72
Marie Berg                              Nelson                         2001-02
 

District College of Governors

 
Past District Governors who advise and assist the sitting District Governor:
 
John Brewer                           2002-03                       Pullman
Lloyd Gray                              2004-05                       Spokane 21
Sandra Roberts                       2005-06                       Kimberley
Allan Davis                             2008-09                       Cranbrook Sunrise
Bob Carroll                             2013-14                       Deer Park